Jak przygotować dziecko do wyjazdu na kolonie?

860
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbliża się lato, co dla wielu dzieci wiąże się z wyjazdem na kolonie. Sprzyjają nawiązywaniu nowych przyjaźni oraz budowaniu świadomości na temat środowiska naturalnego. Uczą też niezależności i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy wysyłasz dziecko na kolonie pierwszy raz, czy kolejny, warto go do tego przygotować. 

Wywołaj emocje, angażując pociechę w przygotowania

Staraj się zaangażować dziecko od samego początku. Zapytaj, gdzie chciałoby pojechać. Porozmawiaj o zajęciach i doświadczeniach, które na nie czekają. Może to pomóc wzbudzić podekscytowanie związane z wyjazdem na kolonie. To wspaniały sposób na złagodzenie niepokoju.

Tosia Samosia – Pierwsze kolonie: o czym muszą pamiętać rodzice

Odwiedź miejsce docelowe lub obejrzyj zdjęcia

Lęk jest często spowodowany strachem przed nieznanym. Jeśli wcześniejsza wizyta w ośrodku kolonijnym nie wchodzi w grę, przejrzyj z pociechą zdjęcia i filmy zamieszczone na stronie internetowej. Zapytaj przyjaciół, czy ich dzieci też wyjeżdżają na ten sam obóz lub kolonie. Jeśli tak, Twojemu dziecku będzie łatwiej przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jadąc w grupie znajomych, poczują się znacznie pewniej. 

Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym?

Poproś przyjaciół lub dziadków, by dziecko przenocowało u nich kilka nocy. W ten sposób przyzwyczaisz go do spędzania czasu osobno i spania w nowym miejscu. 

Jeśli Twoja pociecha martwi się, że będzie tęsknić za domem, zapewnij ją, że to normalne uczucie. Powiedz, że może liczyć na wsparcie ze strony innych uczestników i personelu. Jeżeli dziecko jest szczególnie zaniepokojone wyjazdem, poinformuj o tym dyrektora obozu. Poproś, by wychowawcy zwrócili na nie szczególną uwagę.

Zadbaj o kwestie logistyczne

Wybierając kolonie lub obóz, postaraj się je dopasować do potrzeb, osobowości i zainteresowań Twojego dziecka. Jaka filozofia przyświeca danemu wyjazdowi? Niektóre obozy i kolonie zachęcają do rywalizacji, podczas gdy inne sprzyjają współpracy. Pomyśl, jak czuje się Twoje dziecko, gdy ma napięty harmonogram. Czy motywuje go do to działania, czy wręcz przeciwnie, stresuje? Zastanów się, czy lubi uczyć się wielu nowych umiejętności (na jakich skupiają się tradycyjne obozy), czy woli doskonalić jedną ze swoich umiejętności (taniec, piłka nożna, karate, tenis)?

Zachęć dziecko do wspólnego pakowania

Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć pakowanie na wyjazd. Pamiętaj, by oznaczyć walizkę imieniem i nazwiska dziecka, aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania na koloniach. Spakuj mnóstwo dodatkowych skarpet, T-shirtów, bielizny i kosmetyków chroniących przed słońcem. Nie próbuj pakować wszystkiego samodzielnie, zamiast tego zachęć dziecko do pomocy. Dzięki temu będzie wiedziało co robić, gdy nadejdzie czas powrotu do domu. 

Zabawkowicz: Wyjeżdżam na kolonie. Co zabieram ze sobą?

Wspieraj niezależność

Obozy i kolonie zachęcają do samowystarczalności. Postaraj się z wyprzedzeniem wzmocnić niezależność dziecka, zachęcając je do pomocy w obowiązkach domowych, takich jak ścielenie łóżka, utrzymanie porządku, czy pakowanie rzeczy. Oswajając go z takimi zadaniami, ułatwiasz mu aklimatyzację w nowym miejscu.

Porozmawiaj spokojnie z dzieckiem

Obóz jest bardzo intensywnym przeżyciem, ponieważ dziecko spędza 24 godziny na dobę poza domem. To ekscytujące doświadczenie, dlatego postaraj się odpowiednio do tego przygotować swoją pociechę. Omów nadchodzące wydarzenia, uwzględniając obawy dziecka i podkreślając jego mocne strony. Porozmawiaj z nim o rzeczach, które zrobiło dobrze w minionym roku i wyjaśnij, jak podczas obozu może rozwijać dotychczasowe umiejętności i zdobywać nowe. Możesz też porozmawiać o napotkanych problemach i zaproponować sposoby radzenia sobie z nimi. Pamiętaj, że taki wyjazd ma zalety i wady. Zachowaj spokój, zamiast przytłaczać entuzjazmem. Cokolwiek robisz, nie mów dziecku, jak bardzo będziesz za nim tęsknić. Chociaż może być Ci trudno, wyrażając swoje obawy, tylko utrudnisz całą sytuację.

Zostaw komentarz