Polecamy

Od jakiego wieku dziecko może jeździć na kolonie?

|
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Będąc rodzicem, na pewno zadajesz sobie pytanie: „kiedy moje dziecko może pojechać  pierwszy raz na kolonie?”. Na pierwsze kolonie najlepiej jest wysłać 6, 7 czy 10-latka? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym tematem.

Emocjonalna gotowość dziecka do samodzielnego wyjazdu

Zadowolenie dziecka z pierwszego samodzielnego wyjazdu jest zależne od jego gotowości emocjonalnej. Pewnie teraz zastanawiasz się, jak możesz sprawdzić, czy Twoja pociecha jest gotowa kolonie bez rodziców. Jakie są oznaki emocjonalnej dojrzałości dziecka do wyjazdu?

Najprościej jest obserwować reakcje swojego dziecka. Czy dopytuje się, jak wyglądają kolonie? Czy perspektywa wyjazdu na obóz wywołuje u niego radość? A może waha się, czy jechać bez rodziców? Moment gotowości dziecka do pierwszego samodzielnego wyjazdu na kolonie, nie ma nic wspólnego z jego wiekiem. Najważniejszy jest rozwój psychospołeczny. Dlatego nie martw się, jeśli Twoje dziecko nie chce jechać na kolonie.  Najwidoczniej nie jest  jeszcze gotowe do samodzielnego wyjazdu.

Gotowość psychospołeczna dziecka do samodzielnego wyjazdu przychodzi w różnym wieku. Dla wielu ośmiolatków wyjazd na kolonie jest świetną formą wypoczynku, a inne dziesięciolatki boją się jechać bez rodziców na dłużej.

Wakacyjny wyjazd dostosowany do potrzeb dziecka

Wakacyjny wyjazd na kolonie powinien być głównie decyzją dziecka, nie rodzica – zwracają na to uwagę pediatrzy oraz psychologowie. Warto o tym pamiętać, decydując o koloniach dla swojej pociechy.

Dziecko powinno współdecydować o wyjeździe kolonijnym. Im lepiej taki wakacyjny wypoczynek będzie odpowiadał zainteresowaniom i wiekowi dziecka, tym są większe szanse, że w kolejnym roku Twoja pociecha będzie chciała znowu pojechać.

Zalety samodzielnego wyjazdu

Dla wielu rodziców wyjazd dziecka na kolonie to jedyna możliwość zapewnienia mu atrakcyjnego wakacyjnego wypoczynku. Organizatorzy kolonii zawsze planują dzień tak, aby dzieci nie miały czasu na nudę. Warto wiedzieć, że wyjazd na kolonie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka m.in. poprzez:

  • wspomaganie nauki samodzielności,
  • budowania poczucia własnej wartości,
  • zawierania nowych przyjaźni,
  • poznanie nowych miejsc.

Jeśli Twoje dziecko było gotowe emocjonalnie na swój pierwszy wyjazd, to wróci z kolonii wypoczęte, zrelaksowane i pełne energii.

Jakie problemy mogą pojawić się na kolonii?

Nawet gdy Twoje dziecko jest już gotowe na swój pierwszy samodzielny wyjazd, to w trakcie kolonii mogą przydarzyć się różne problemy wynikające m.in. z:

  • lęku przed opuszczeniem rodziców na dłużej,
  • lęku przed brakiem akceptacji w grupie rówieśniczej.

Dla Twojej pociechy ogromnym problem może być np. każda sprzeczka z rówieśnikami. Bardzo częstym kłopotem wielu kolonijnych wychowawców jest bunt dzieci przeciwko zabieraniu na noc telefonów oraz sprzątaniu pokoi.

Jako rodzic możesz zapobiec tym wszystkim problemom, jeśli przed wyjazdem porozmawiasz szczerze z dzieckiem o jego obawach lub lękach.

Kieszonkowe na kolonii

Oczywiście dziecko w czasie kolonii ma zapewnione wyżywienie. Wiadomo jednak, że dzieci chcą sobie kupić jakiś drobiazg. Niezbędne jest więc zapewnienie dziecku kieszonkowego. Niektórzy organizatorzy kolonii podają nawet rodzicom maksymalną sugerowana kwotę kieszonkowego – dobrze jest zaufać im w tej kwestii.

Bardzo powszechną praktyką u wielu organizatorów jest sugerowanie rodzicom, aby kieszonkowe powierzać na przechowanie opiekunom. Pieniądze powinny zawsze znajdować się w opisanej kopercie. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie u młodszych dzieci.

Gdzie na kolonie?

Zagraniczne wyjazdy kolonijne mają bardzo wiele atutów. Umożliwiają poznanie innej kultury, zwyczajów. Najczęściej są to wyjazdy językowe. Ten typ obozów przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12 roku życia.

Autor: Anna Earl (źródło: unsplash.com)

Dla młodszych pociech idealne będą kolonie oraz obozy krajowe, które są równie atrakcyjne, jak te zagraniczne. W ofercie biur turystycznych można znaleźć krajowe kolonie o profilu m.in.:

  •     militarnym,
  •      sportowym,
  •     tanecznym,
  •     jeździeckim,
  •     żeglarskim,
  •     modlitewnym.

Podczas wybierania oferty obozu zwróć uwagę na opinię swojego dziecka. Wakacyjny wyjazd powinien być zawsze dostosowany do jego potrzeb i oczekiwań.

Wyjazd dziecka na kolonie to pierwszy krok ku samodzielności. Jednak aby taki wyjazd był udany, ważne jest, by dziecko było do niego emocjonalnie gotowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Personalizowana biżuteria – jak wybrać idealnie dopasowaną bransoletkę pod siebie?
|
Personalizowana biżuteria – jak wybrać idealnie dopasowaną bransoletkę pod siebie?
Odkryj jak dopasować personalizowaną biżuterię do swojego stylu i osobowości. Poznaj sekrety wyboru idealnej bransoletki, która stanie się Twoim nieodzownym dodatkiem.
Właściwości i zastosowanie olejków konopnych w codziennej pielęgnacji
|
Właściwości i zastosowanie olejków konopnych w codziennej pielęgnacji
Dowiedz się, jak olejki konopne mogą wpływać korzystnie na twoją skórę, włosy i powszednie zdrowie. Przeczytaj o ich niezwykłych właściwościach i szerokim spectrum zastosowania.
Jak efektywnie uczyć się języka za pomocą platform online?
|
Jak efektywnie uczyć się języka za pomocą platform online?
Odkryj skuteczne metody nauki języków obcych za pomocą platform online. Poznaj tajemnice efektywnego procesu edukacji językowej w zaciszu własnego domu.